Cukrzyca

Zagrożenie cukrzycą a pokarmy bogate w skrobię

Codzienna “dieta” większości z nas składa się z białego chleba, różnego rodzaju płatków, konfitur, wafli ryżowych, makaronów, ryżu oraz ziemniaków w dowolnych postaciach. Produkty, które pierwotnie miały służyć zdrowiu okazały się zabójcze. Nasza planeta stała się istnym siedliskiem cukrzycy. Jako że nie jesteśmy naturalnie wyposażeni do zmierzenia się z tak dużą ilością cukrów — trzustka w ramach obrony zaczyna produkować coraz więcej insuliny transportującej cukier do komórek. Po wyczerpaniu się insuliny poziom cukru we krwi okresowo wzrasta, prowadząc do cukrzycy.

Wielu z Was zastanawia się zapewne, jak do tego doszło?

Otóż wiele lat temu, kiedy to amerykańscy badacze wrócili z Chin zamieszkiwanych w większości przez ludzi szczupłych, bez głębszych analiz stwierdzono, że ich forma jest wynikiem spożywania dużej ilości węglowodanów (ryżu) i małej ilości tłuszczów. Oczywiście większość dietetyków uwierzyło w tę tezę a część z nich bezmyślnie propaguje ją do dziś.

Wg raportu „Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce” – do roku 2030 na cukrzycę zachoruje ponad 3 mln Polaków. Obecnie cierpi na nią aż 20% osób powyżej 60 roku życia. Śmierć z powodu cukrzycy poniosło w roku 2010 aż 29 tysięcy osób. Dla przykładu jeszcze w roku 2007 było to 6,3 tys. zgonów. Większość Polaków nie jest nawet świadoma swej dolegliwości.

Znacznie dramatyczniejszy przykład stanowią Stany Zjednoczone. W roku 2011 na cukrzycę chorowało tam 8,3 % Amerykanów. Liczba osób otyłych spowodowana nadmiernym spożywaniem zbóż i skrobi wzrosła dwa i pół raza a liczba diabetyków aż czterokrotnie.

W 1986 Uniwersytet Harvarda przeprowadził badanie nazwane „Pielęgniarki”. Celem badania było sprawdzenie zagrożenia cukrzycą u kobiet spożywających produkty takie jak białe pieczywo, makarony, ryż i produkty słodzone oraz kobiet, które takowej diety nie stosowały. W rezultacie okazało się, że pierwsze grupa kobiet była narażona na cukrzyce o 50% bardziej aniżeli grupa druga. Inne badanie nazwane “Specjaliści zdrowia” wykazało, że ryzyko to jest większe o 37%.

Dlaczego więc władze nic z tym faktem nie zrobiły? Cóż, niestety większość podmiotów najbardziej odpowiedzialnych za przekazywanie wskazówek żywieniowych dla społeczeństwa posiada silne powiązania z przemysłem rolno-spożywczym. Utrzymywanie wyznaczonego dyskursu sprzyja wzbogacaniu się określonej grupy ludzi – szkoda tylko, że wielu ludzi musi płacić za to własnym zdrowiem a coraz częściej i życiem.

Gdzie szukać ratunku przeciw cukrzycy?

Okazuje się, że nawet w przypadku tak zaawansowanej choroby jak cukrzyca typu II, w większości przypadków zmiana diety pozwoli nam wrócić do zdrowia.

To co powinniśmy zrobić na początku – to wyeliminowanie ze swojej diety wszelkich pokarmów bogatych w skrobię aż do znaczącego obniżenia się cukru we krwi. Mówiąc prościej chodzi o wprowadzenie do codziennej diety pokarmów typu łowiecko-zbierackiego takich jak np:

Warzywa

Warzywa zwalczają stres oksydacyjny (w szczególności są to brokuły) oraz obniżają poziom cukru we krwi.

Owoce (ograniczając spożywanie bananów i rodzynek)

Niskokaloryczne, o niewielkim indeksie glikemicznym. Owocami szczególnie polecanymi dla cukrzyków są owoce cytrusowe. Zaleca się spożywanie w szczególności truskawek, arbuza, awokado, brzoskwiń, czy wiśni. Owocami o wysokim poziomie glikemicznym są banany i rodzynki, w związku z czym warto ograniczyć ich spożywanie w walce z cukrzycą.

Orzechy

Spożywanie 60 gram orzechów dziennie korzystnie wpływa na poziom cukru we krwi.

Ważne by były to orzechy nie smażone i nie solone.

Przedstawioną dietę można uzupełniać rybami, mięsem oraz skorupiakami. Nie zaszkodzi nam odrobina sera, za to mleko czy jogurt stymulują nadmierne wytwarzanie insuliny.

Co do picia?

Idealnym napojem dla osób chorujących na cukrzycę są czarna i zielona herbata. Nie zaszkodzi również kawa, gdyż dostarcza nam niezbędnych przeciwutleniaczy. Czerwone wino zawiera polifenole kontrolujące poziom glikemii, dlatego mały kieliszek wina dziennie również korzystnie wpłynie na nasze zdrowie.

Inne pokarmy przeciwcukrzycowe dostępne w naszym domu

Cynamon

Wpływa na komórki wątroby jak na komórki mięśniowe, zmniejszając odporność na insulinę.
Według badaczy z Beltsville Human Nutrition Research Center (USA), poziom cukru we krwi osób dodających szczyptę cynamonu do posiłku obniżył się obniżył się do 12–30% w ciągu jedynie 40 dni. Cynamon zmniejsza również poziom cholesterolu i tri-glicerydów przyczyniając się do zdrowia naszego serca.

Goździki

Skuteczniej niż aspiryna rozrzedzają krew. Obniżają poziom cholesterolu i tri-glicerydów, przyczyniają się do spadku poziomu glukozy. Można dodawać je do naparów z cynamonem lub spożywać w postaci pigułek zakupionych w ekologicznym sklepie bądź przez internet.

Czosnek

Badacze z uniwersytetu w Manchesterze (Anglia) dowiedli, że spożywanie czosnku w różnych postaciach przyczynia się do powstrzymywania glikacji.

Chrom

Fundament w zwalczaniu chorób cukrzycy. Znajduje się w pieprzy, tymianku, żółtku jajka, wątróbce czy drożdżach.

Kozieradka

Badania naukowe dowiodły, że wyciąg z jej liści zawierający aminokwas (4-hydroksyizoleucynę) podnosi uwalnianie insuliny i oddziałuje hipoglikemicznie.

Skuteczna alternatywa – czyli kilka słów o suplementach diety

Może się okazać, że wszystkie niezbędne mikroelementy opisane w niniejszym artykule spożywane bezpośrednio w formie pokarmów mogą nie wystarczyć. Trudno bowiem zachować odpowiednio dopasowane do wymagań naszego organizmu dawki każdego z nich. Doskonałym rozwiązaniem okazują się suplementy diety. Łatwo dostępne i precyzyjne w działaniu, stanowią alternatywę dla licznych leków przepisywanych przez lekarzy.

Suplementacja w przypadku cukrzycy 2 w celu zmniejszenia do maksimum insuliny lub nawet całkowitego wyeliminowania choroby, co proponują lekarze zajmujący się medycyną komórkową oraz lekarze biochemicy, wszystkie proponowane preparaty zdają egzamin, są naturalne, posiadają sprawdzone procesy upraw biologicznych i kontrolowane procesy wytwarzania bez sztucznych
dodatków, klei do składania w tabletki i tym podobnych. Nie odpowiadamy za zastosowanie zamienników niewiadomego pochodzenia, a wręcz odradzamy użycie mikroelementów minerałów i
witamin syntetycznych lub produktów, które posiadają certyfikaty produktów naturalnych, gdzie są zastosowane w większości syntetyki. W niektórych krajach potrzeba 25% składnika naturalnego, żeby produkt posiadał miano naturalnego.
PROGRAM SUPLEMENTACYJNY OGÓLNY BEZ ZASTOSOWANIA SZCZEGÓŁOWEJ DIAGNOSTYKI BIOCHEMICZNEJ ORGANIZMU:

POTASSIUM – Solgar 100, tabletek 99mg, 2 dziennie x1 tabletce

CAL MAG D PLUS – Nutrilite Ref(110606), 180 tabletek, 200mg calcium, 83,3 mg magnesium, 2x 2tabletki

DAILY multiwitamina – Nutrilite Ref(4474), 60 tabletek, preparat wieloskladnikowy, 2x 1 tabletka

WITAMINA C PLUS -Nutrilite Ref(109743), 180 tabletek, vitC 240mg, 2x 1tabletka

CYNAMON + KWAS ALFALIPONOWY – Solgar 60 tabletek, 350mg cynamon, 150mg kwas alfaliponowy, 2x 1tabletka

L KARNITYNA KOMPLEKS – Solgar 60 tabletek, 250 L karnityna, 2x 1tabletka

CZOSNEK – Nutrilite Ref(109705) 120 tabletek, 385 mg, 2×1 tabletka

CHROM – NUTRILITE GLUCOSE HEALTH – Nutrilite Ref(8600), 120 tabletek, 3x 1tabletka

MODULATOR GLUKOZY – Solgar 60 tabletek, wieloskładnikowy, 2×1 tabletka

RESVERATROL – Solgar 60 tabletek, resveratrol 100 mg, 2x 1tabletka

SILIMAROL MILK THISTLE – Nutrilite 60 Ref(8084), silimarina 156 mg, 2x 1 tabletka

ZIELONA HERBATA – Solgar 60 tabletek, 400mg, 2x1tabletka

SELEN +VIT E – Nutrilite Ref (0014), 200 tabletek, 2x1tabletka

CONCENTRAT OWOCÓW I WARZYW – Nutrilite Ref (100296), 60 tabletek, 2×1 tabletka

B COMPLEX PLUS – Nutrilite Ref (7337), 100 tabletek, 2x 1 tabletka

W przypadku preparatów Nutrilite istnieje możliwość zakupu numeru, który daje Państwu dostęp do cen hurtowych przy jednostkowym zakupie produktów, w razie jakichkolwiek trudności w doborze czy zastosowaniu produktów, a także trudności związanych z zakupem prosimy o kontakt pod numerem telefonu podanym w zakładce kontakt.