Witaminy – kolejna porcja

W jednym z poprzednich wpisów przedstawiłem wam kilka z pośród popularnych suplementów diety. Jednak jest ich zdecydowanie więcej.

Nie jednej osobie babcia lub mama powtarzała w dzieciństwie żeby jeść warzywa, bo mają dużo witamin. Wszystko to prawda jednak dzieci w tej sytuacji postępują raczej na przekór. O ile o dzieci są w stanie zadbać ich rodzice, tak w dorosłym życiu musimy zadbać o siebie sami.

Ale po co mi witaminy? Co one takiego robią? Na te pytania postaram się odpowiedzieć prezentując kilka najpopularniejszych z nich, wraz z zastosowaniem.

Witamina A – zwana także Retinolem ze względu na to, że jest on jej podstawową formą. Jej najpopularniejsze źródło to marchew która zawiera beta-karoten, który z kolei jest przetwarzany na witaminę A. Ten mikroelement wpływa pozytywnie na obniżenie cholesterolu we krwi, dodatkowo korzystnie oddziałowując na na nasze serce. Dzięki witaminie A niektóre niebezpieczne związki rakotwórcze są przekształcane na związki nieszkodliwe dla zdrowia.

Witamina B6 – bierze ona aktywny udział m.in. w przemianie aminokwasów, tłuszczów i węglowodanów a przy tym w ok. 100 innych reakcjach chemicznych. Wspomaga nasz mózg oraz zapobiega anemii. Często łączona jest z lekami, by łagodzić ich skutki uboczne. Suplement ten często stosowany jest przez osoby które długo pracują w biurach, ponieważ pomagają zwalczyć ból i sztywnienia nadgarstka oraz dłoni. Oprócz powyższych, witamina B6 łagodzi objawy tzw. napięcia przedmiesiączkowego, depresji, drażliwości bolesności piersi czy bólów głowy.

Witamina B12 – ten trudnoprzyswajalny suplement jest rozpuszczalny w wodzie. Jest ona jedyną witaminą która zawiera niezbędne składniki mineralne. Istotną funkcją tego mikroelementu jest to, że bez niej nasz układ rozrodczy lub nerwowy, nie będzie poprawnie funkcjonował. Jedną zważniejszych funkcji jakie odgrywa w naszym organiźmie jest również to, że bierze udział w syntezie DNA.

Witamina D – nasz organizm wytwarza ją pod wpływem światła łonecznego. Nasz organizm magaznuje ją, przez co niedobór występuje na prawdę rzadko. Niemniej nasz organizm potrzebuje jej choćby do poprawnego funkcjonowania układu kostnego. Istotną funkcją jest również wzmacnianie układu immunologicznego. Obecność witaminy D zapobiega również takim nowotworom jak rak okrężnicy, rak piersi, rak prostaty czy chłonniak nieziarniczy.

Witamina E – ma działanie przeciwutleniające. Zapobiega miażdżycy, nowotworom I procesom starzenia. Odpowiedni dawka stymuluje układ odpornościow I przeciwdziałą bezpłodności. Stosując ją razem z selenem możemy zapobiec stłuszczeniu się wątroby. Stosowana przez kobiety w ciąży może zmniejszyć ryzyko poronienia.