Popularne suplementy

Suplementy diety na przestrzeni ostatnich lat zyskały wielu zwolenników. Amerykanizacja społeczeństwa sprawia że kierujemy swoje oczy za wielką wodę, gdzie już spory odsetek ludzi nie wyobraża sobie bez nich życia. Jednak co one takiego robią? Czemu są tak bardzo popularne?

Suplementy diety mają za zadanie wzbogacać nasza dietę. Wielu z nas chcąc prowadzić zdrowy tryb życia przy małej ilości wolnego czasu kieruje się do aptek po różnego rodzaju witaminy, wapń czy magnez. To jednak tylko niektóre z nich poniżej przedstawię kilka składników wraz z ich działaniem.

1. Witamina C – najczęściej stosowany z preparatów podczas okresu zwiększonej zachorowalności na grypę i wirusy. Potrafi pomóc również podczas systematycznych lub ciągle wracających krwawieniach z nosa bądź dziąseł. Witamina C, stosowana jest w większości przypadków z rutyną która przedłuża jej działanie.

2. Magnez – uprawiasz sport i zdarzają Ci się skurcze mięśni? To właśnie tego składnika może Ci brakować, al. To tylko jedno z wielu zastosowań. Magnez jest bowiem polecany przy zmęczeniu lub rozdrażnieniu, a nawet ma zastosowanie ochronne w przypadku chorób serca. Z jego stosowaniem trzeba jednak uważać bowiem magnez zmniejsza wchłanianie się żelaza.

3. Cynk – jest niezmiennie ważnym pierwiastkiem dla mężczyzn w średnim wieku i starszych, bowiem odpowiada za podtrzymanie sprawności seksualnej. Jego niski poziom obniża ilość testosteronu i zmniejsza liczebność plemników w spermie. Co zaciekawi szczególnie panie, poprawia on wygląd skóry i włosów,

4. Żeń-szeń – jest środkiem wspomagającym wydolność fizyczną. Dodatkowo działa uodparniająco i dodaje energii. Możemy go spotkać w połączeniu z guaraną. Wykorzystywany jest przy tworzeniu popularnych w dzisiejszych czasach „energy drinków”.

5. Żelazo – Zalecany jest dla anemików, ponieważ pomaga walczyć z tą chorobą. Dobierając suplementację lub lecząc się antybiotykami, trzeba uważać by nie zaburzyć jego wchłanialności. Działania lub środki które mogą tego dokonać to antybiotyki z grupy tetracyklinów oraz suplementacja wapniem lub magnezem. Zalecent jest za to, by łączyć je z witaminą C.

6. Selen – podobnie jak cynk dba o kondycję seksualną mężczyzn. Co ciekawe, pierwiastek ten wykazuje działanie antynowotworowe, w przypadku nałogowych palaczy. Dzięki niemu istnieje również mniejsze ryzyko, że dostaniemy zawału. Aby poprawić wchłanialność selenu, należy stosować jedną z witamin: A, C, E, B6 lub mikroelement – cynk.

7. Koenzym Q10 – Często czujesz się zmęczony? To właśnie ten składnik polecany jest w takich przypadkach. Również osoby aktywnie uprawiające sport na co dzień mogą z niego korzystać. Utrzymuje on w dobrym stanie tętnice, znacznie przedłużając ich młodość oraz poprawia wydolność fizyczną organizmu. Jest stosowany w leczeniu chorób dziąseł.

8. Tran – Jest to ciekły tłuszcz ryby z dużą ilością kwasów tłuszczowych, w tym szczególnie cennych omega-3 i omega-6. Znajdziemy w nim również witaminy A i D. Tran polecany jest szczególnie osobą które potrzebują wzmocnienia odporności.